Cvičný mínometný náboj so strelou 98 mm K-Cv

Používa sa na streľbu z 98 mm mínometov. Je určený na cvičné streľby mínometných nábojov so submuníciou.

Náboj pozostáva :

  • z kontajnerovej 98 mm mínometnej strely naplnenej kumulatívno–trieštivou imitačnou submuníciou a opatrenej hlavovým elektronickým časovacím zapaľovačom
  • z prachových náplní, ktoré sa upevňujú na nosič náplní míny

98mmkcv

Cvičná mína 98 mm K-Cv má rovnaký tvar a konštrukčné časti ako bojová strela typu K-PT. Submunícia však obsahuje miesto náplne trhaviny signalizačnú zlož, ktorá modrou farbou označuje miesto dopadu submunície. Cvičná mína je tiež opatrená časovacím zapaľovačom LAMBDA M 760, pod ktorým je náplň prachu na výmet signálnej submunície z kontajnera v cieľovej ploche.


Prachové náplne vytvárajú systém zhodný s mínometným nábojom 98 mm OFd. Na zážih prachových náplní sa používa základná nábojka. Ďalej sa používa šesť rovnako veľkých čiastkových náplní v celuloidových puzdrách. Pre najväčšiu zónu sa používa samostatná diaľková náplň zostavená zo sady celuloidových puzdier.


Mínové náboje s cvičnými kontajnerovými mínami sú zabalené rovnakým spôsobom a v rovnakých obaloch ako s ostrou submuníciou. Plastové obaly s nábojmi sú umiestnené na palete, na jednej paletovej jednotke je 6 obalov s cvičnými nábojmi. Diaľkové náplne sú, z dôvodu odlišnej logistiky zásobovania týmto typom munície, zabalené spolu s nábojom vo veku plastového obalu.

Kaliber 98 mm
Dĺžka strely 915 mm
Hmotnosť strely 11,38 kg
Dostrel 350 – 6 050 m
SUBMUNÍCIA :  
Kaliber 42 mm
Signálna zlož 2 g modrý dym
Stabilizácia za letu pomocou stuhy